Nierzetelność dziennikarska w materiale Interwencji

Logo Wodociagi Tyskie
logo-wodociagityskie_ok2-mobile_nomargin_ok.svg

Nierzetelność dziennikarska w materiale Interwencji

Dodano:

W związku z opublikowanym przez Interwencję materiałem, który zawiera nieprawdziwe i nieścisłe informacje, RPWiK w Tychach wystosowało pismo do redakcji Polsatu z prośbą o sprostowanie.

„Pani

                     Dorota Gawryluk

                                  Dyrektor Pionu Informacji

                                           i Publicystyki w Telewizji Polsat

 

 

 

Szanowna Pani Dyrektor,

cenimy Polsat za wiarygodność, niezależność, rzetelność i obiektywizm. Niestety materiał „Brudna woda w kranach. Mieszkańcy są wściekli” w programie Interwencja Polsatu opublikowany 7 lipca 2022 roku rzutuje na ten obraz stacji. Materiał, którego autorem jest Jakub Hnat zawiera informacje nieprawdziwe, nieścisłe, a także, w naszej ocenie, elementy manipulacji i pomówienia.

W związku z tym w zgodzie z ustawą Prawo prasowe oczekujemy sprostowania informacji, przeprosin lub usunięcia materiału zawierającego nieprawdziwe informacje.

Obraz jaki wyłania się z materiału to zatruta, zanieczyszczona woda, „ścieki”, płynące z kranów mieszkańców Lędzin po tym, jak w maju br. RPWiK Tychy S.A. zmienił źródło zasilania w wodę w części miasta. Tymczasem fakty są następujące: badania przeprowadzane przez RPWiK Tychy S.A.
w akredytowanym niezależnym laboratorium Ośrodek Badań Środowiska i Zagrożeń Naturalnych Centrum Badań i Dozoru oraz badania Sanepidu, jasno dowodzą, że woda dostarczana mieszkańcom Lędzin spełnia wszystkie normy jakości określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. (Dz.U. z dnia 11.12.2017r. Poz. 2294). Wyniki badań wody prowadzonych w ramach kontroli wewnętrznej, zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego na bieżąco publikowane są na stronie internetowej Przedsiębiorstwa, do czego jest zobowiązane prawnie. Wystarczy sprawdzić: https://rpwik.tychy.pl/jakosc-wody-gmina-ledziny/

Co więcej, woda, którą dostarcza od maja RPWiK jest dokładnie tą samą wodą (z tego samego ujęcia), z której od przeszło 20 lat korzysta blisko 2500 mieszkańców innych dzielnic Lędzin. Niestety tej informacji dziennikarz nie umieścił w materiale.

W relacjach z dziennikarzami zakładamy uczciwe intencje każdej ze stron. Mamy tymczasem uzasadnione podejrzenia, że nasze podejście zostało wykorzystane tylko po to, by udowodnić tezę, z którą przedstawiciel Polsatu przyjechał na nagranie.

Oto kilka faktów:

1. Zgodnie z przyjętym zwyczajem dziennikarz powinien dać drugiej stronie czas na zapoznanie się z materiałem i zarzutami oraz czas na sformułowanie odpowiedzi. Fakty: dziennikarz bez zapowiedzi przyjechał do siedziby Przedsiębiorstwa, stawiając je przed dylematem: udzielenia wypowiedzi bez przygotowania lub braku możliwości wypowiedzenia się w ogóle. Mimo próśb, dziennikarz stanowczo odmówił możliwości udzielenia wypowiedzi kolejnego dnia. Tym samym nie dał szansy na zapoznanie się z zarzutami. Pokazał jedynie podczas nagrania przedstawicielowi Spółki, przy włączonej kamerze, zdjęcia archiwalne zanieczyszczonej w wyniku awarii wody. Przy tak skomplikowanym temacie nie sposób w ciągu 15-minutowego nagrania przygotować i sformułować odpowiedzi, których przecież oczekują mieszkańcy.

2. Posługiwanie się przez przedstawiciela Polsatu nierzetelnymi, niezweryfikowanymi materiałami.
W 5 minucie 40 sekundzie materiału prezentowane są wyniki badania wody sugerujące przekroczony limit zawartości Boru i innych pierwiastków w wodzie dostarczanej przez RPWiK mieszkańcom Lędzin, co nie jest prawdą. Fakty: wyniki badania nie zostały pokazane przedstawicielowi RPWiK. Badania mogą pochodzić ze stawu, dzikiego ujęcia, kałuży, skądkolwiek. Posługiwanie się nimi jest niebezpieczne, może powodować obawy u mieszkańców. Powiedzmy to jasno i wyraźnie: gdyby woda o wyglądzie pokazanym w reportażu dostarczana była w trybie sugerowanym przez redaktora, to niezwłocznie ujęcie wody zostałoby zamknięte przez Sanepid. Jeśli więc dziennikarz podtrzymuje, że badania dotyczące  wody w Lędzinach, zagrażają zdrowiu (a sugeruje biegunkę) to tym samym sugeruje złamanie prawa przez Sanepid i RPWiK, i powinien to niezwłocznie zgłosić do właściwych organów.
W przeciwnym razie można uznać to za pomówienie.

Ponadto, 5 lipca 2022r. w Lędzinach przeprowadzone zostały działania kontrolne Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Kontrola ta nie wykazała żadnych nieprawidłowości, co więcej, potwierdziła, że dostarczana przez RPWiK Tychy S.A. jego Odbiorcom woda, spełnia normy zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.

Dodajmy, że w ostatnim czasie, na prośbę mieszkańców, Przedsiębiorstwo wykonało  wiele badań w ich domostwach – wszystkie wyniki potwierdzają, że woda spełnia normy określone w przepisach prawa.

Gdyby dziennikarz był otwarty na współpracę, wspólnie, przy jego asyście moglibyśmy pobrać wodę od zainteresowanych mieszkańców i przebadać ją następnie w laboratorium RPWiK. Takie dziennikarstwo, oparte na dowodach, nie było, jak widać intencją przedstawiciela Polsatu.

3. Zdjęcia opatrzone informacją „archiwum prywatne”, przedstawiające zanieczyszczoną wodę z kranu w zakładzie fryzjerskim. Od 1 minuty 5 sekundy materiału zdjęcia i wypowiedzi wskazują, że w zakładzie fryzjerskim z kranu płynęła zanieczyszczona, brudna woda. Fakty: od maja (kiedy zmienione zostało źródło wody) do dziś, 8 lipca 2022 r. do RPWiK nie wpłynęło zgłoszenie o złej jakości wody, czy awarii, z żadnego zakładu fryzjerskiego z terenu Lędzin. To w jasny sposób wskazuje na manipulację.

Ponieważ materiał „Brudna woda w kranach. Mieszkańcy są wściekli” w programie Interwencja Polsatu, opublikowany 7 lipca 2022 roku na stronie interwencja.polsatnews.pl zawiera nieprawdziwe informacje i manipulacje, w oparciu o ustawę Prawo prasowe, domagamy się sprostowania nieprawdziwych informacji, przeprosin lub usunięcia materiału zawierającego nieprawdziwe informacje.

 

 

 

 

                                                                                                                                                  Z wyrazami szacunku,

                                                                                                                                                   Prezes Zarządu

                                                                                                                                                    Krzysztof Zalwowski”

Uwaga!

Przeglądarka internetowa, z której korzystasz jest przestarzała, przez co strona nie będzie wyświetlać się w prawidłowy sposób.

'Wymagana zmiana przeglądarki na np.: Chrome, Firefox, Opera

Masz pytania? Zadzwoń