Nowoczesny system monitoringu sieci wodociągowej w Tychach

Logo Wodociagi Tyskie
logo-wodociagityskie_ok2-mobile_nomargin_ok.svg

Nowoczesny system monitoringu sieci wodociągowej w Tychach

Dodano:

Nowoczesny system monitoringu sieci wodociągowej w Tychach.

System wodociągowy Tychów, charakteryzuje się wysokim zaawansowaniem rozwiązań technologicznych w skali kraju. Jego istotnym elementem jest monitorowanie najważniejszych parametrów pracy sieci, których kontrola odbywa się całodobowo w nowoczesnej dyspozytorni, pozwala to na szybką reakcję na wszelkie niepożądane sytuacje, takie jak np. wycieki, spadki ciśnienia czy awarie techniczne. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się stabilnymi dostawami wody o wymaganej jakości.

Tak zaawansowany system monitorowania sieci umożliwia także przewidywanie potencjalnych problemów i podejmowanie działań zapobiegawczych, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych problemów, czego konsekwencją mogą być zaburzenia w dostawie wody dla odbiorców. System ten nie tylko zwiększa niezawodność pracy wodociągów, ale również optymalizuje jej działanie pod kątem oszczędności energetycznych i efektywnego zarządzania zasobami.

 

Sterowanie pracą sieci wodociągowej

Poza ciągłym monitorowaniem parametrów pracy sieci, ważne jest aby móc niezwłocznie reagować na zaistniałe, niepożądane sytuacje, dlatego też system wodociągowy miasta Tychy jest wyposażony w zaawansowane narzędzia sterujące siecią, które pozwalają na płynną zmianę sposobu zasilania miejskiej sieci wodociągowej. Jest to szczególnie ważne w kontekście współdziałania całej infrastruktury punktów zasilania wody kupowanej od dostawcy hurtowego (GPW Katowice S.A.) oraz ujęć będących własnością wodociągów w Tychach.

Wkrótce do systemu zostanie włączona kolejna, Stacja Uzdatniania Wody (SUW) „Bielska”. Dzięki nowoczesnym technologiom sterowania, możliwa będzie spójna integracja SUW z istniejącą infrastrukturą. Odpowiednio skonfigurowane układy automatyki zapewnią elastyczność systemu do potrzeb zidentyfikowanych przez Spółkę.

Jako przykład można wskazać sytuację, w której konieczne jest przełączenie źródeł wody i zastosowanie inteligentnych algorytmów sterowania. Proces ten odbywa się często automatycznie, niemal niezauważalnie dla odbiorców.

 

Monitoring jakości wody

Nowa Stacja Uzdatniania Wody „Bielska” będzie wyposażona także w zaawansowane urządzenia do monitorowania parametrów jakościowych wody, z których dane na bieżąco będą przesyłane oraz analizowane przez dyspozytorów.

Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, możliwa będzie szybka reakcja na wszelkie nieprawidłowości w działaniu SUW, a w sytuacji jakichkolwiek odchyleń od norm, służby techniczne RPWiK Tychy S.A., podejmą natychmiastowe kroki w celu przywrócenia optymalnych parametrów wody.

Warto podkreślić, że podobny system działa już na Stacji Uzdatniania Wody „Leśna”, gdzie stały monitoring zapewnia dostarczanie wody spełniającej najwyższe standardy jakości.

 

Wyzwania integracji SUW Bielska z siecią wodociągową

Podłączenie Stacji Uzdatniania Wody „Bielska” do istniejącej sieci wodociągowej to duże wyzwanie techniczne. Proces wdrożenia nowego źródła wody do istniejącej infrastruktury wymaga nie tylko precyzyjnego planowania we współpracy wielu komórek Przedsiębiorstwa, ale także ścisłej koordynacji pomiędzy różnymi elementami systemu. Głównym celem operacyjnym tego zagadnienia jest skuteczna integracja powyższych elementów systemu, zapewniając wymaganą jakość wody u odbiorców.

SUW „Bielska” współpracować będzie z pierścieniową magistralą wodociągową, która zasila centralną część miasta. Nowoczesne technologie sterowania i wieloletnie doświadczenie służb technicznych RPWiK Tychy S.A., zapewnią płynną współpracę wszystkich źródeł wody.

Stacja Uzdatniania Wody „Bielska”, pozyskiwać będzie wodę głębinową, której naturalne uwarunkowania powodują, że twardość jej będzie wyższa od obecnie dostarczanej z ujęć powierzchniowych. Warto podkreślić, że woda wzbogacona w odpowiedniej ilości w wapń i magnez, korzystnie wpływa na organizm człowieka w wielu aspektach zdrowotnych. Jednak ze względu na wyższą twardość, niektóre urządzenia domowe, takie jak zmywarki czy ekspresy do kawy, mogą wymagać dostosowania ustawień. W najbliższym czasie opublikujemy szczegółowe informacje dotyczące modyfikacji parametrów tych urządzeń, lecz nie należy się obawiać zmian ponieważ służby techniczne Przedsiębiorstwa dokonają wszelkich starań aby zmiana ta nie była dla Państwa odczuwalna w negatywnym zakresie. Dodajmy także, że woda głębinowa jest już obecnie dostarczana do części miasta poprzez ujęcie „Leśna”, jej odbiorcy doceniają zalety tej wody.

 

Pewność najwyższej jakości wody

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii monitorowania i sterowania siecią wodociągową, mieszkańcy Tychów mogą być spokojni o jakość i niezawodność dostaw wody. Przykład SUW „Leśna” pokazuje, jak skuteczne są rozwiązania oparte na stałym monitoringu i automatyzacji. RPWiK Tychy S.A. będzie rozwijało te technologie, wprowadzając jeszcze wyższy poziom kontroli i bezpieczeństwa.

Cały system wodociągowy miasta Tychy został zaprojektowany z myślą o przyszłości, a integracja nowej stacji z istniejącą dotychczas infrastrukturą jest dowodem na to, że RPWiK Tychy S.A. dba o jakość życia mieszkańców, jednocześnie inwestując w nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Zaawansowane systemy monitoringu i sterowania umożliwiają szybką reakcję na zmieniające się warunki oraz optymalizację działania całego systemu. Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie wody z SUW „Bielska” do sieci wodociągowej przyniesie wymierne korzyści wszystkim odbiorcom, zarówno pod względem jakości wody, jak i komfortu jej użytkowania.

Przedsięwzięcie pod nazwą: „Budowa stacji uzdatniania wody SUW Bielska, w Tychach, jako element adaptacji do zmian klimatu” zostało dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Uwaga!

Przeglądarka internetowa, z której korzystasz jest przestarzała, przez co strona nie będzie wyświetlać się w prawidłowy sposób.

'Wymagana zmiana przeglądarki na np.: Chrome, Firefox, Opera

Masz pytania? Zadzwoń