Ujęcia wody źródłem potrzeb Odbiorców wody prosto z kranu (kranówki)

Logo Wodociagi Tyskie
logo-wodociagityskie_ok2-mobile_nomargin_ok.svg

Ujęcia wody źródłem potrzeb Odbiorców wody prosto z kranu (kranówki)

Dodano:

Ujęcia wody źródłem potrzeb Odbiorców wody prosto z kranu (kranówki)

 

Woda to podstawowe dobro, które płynie w każdym domu.

Często jednak nie zastanawiamy się, jak długą drogę musi przebyć, zanim trafi do naszych kranów. Mieszkańcy Tychów za­opatrywani są w wodę z dwóch rodzajów ujęć – powierzchniowe­go i podziemnego. Na dzień dzisiejszy większość wody w Tychach pochodzi z ujęć powierzchniowych, około 10% mieszkańców zaopatrywanych jest w wodę głębinową z funkcjonującego już od blisko 8 lat ujęcia „Leśna”, a dzięki nowej inwestycji kolejni mieszkańcy będą korzystać z wody pochodzącej z ujęcia głębino­wego. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, czym różnią się te dwa rodzaje ujęć, określimy ich zalety i wady oraz jakie wyzwa­nia stoją za ich obsługą.

Ujęcia powierzchniowe

Ujęcia powierzchniowe są wykorzystywane w systemach wodociągo­wych na całym świecie. Woda pochodzi z rzek, jezior czy specjalnych zbiorników retencyjnych, które mogą gromadzić duże ilości wody. To właśnie z takiego źródła wody obecnie zaopatruje się 90% mieszkań­ców Tychów. Wybór ujęć powierzchniowych wynika z ich łatwej dostęp­ności i możliwości poboru wody w dużych ilościach, co jest niezwykle ważne w przypadku zaopatrywania większych miast w wodę.

Jednak zanim woda powierzchniowa trafi do sieci wodociągowej, wymaga odpowiedniego przygotowania. Powierzchniowe zbiorniki wodne, takie jak np. rzeki, jeziora, są narażone na zmienne warunki pogodowe i związane z tym zmiany jakości wody. Dla zaopatrzenia mieszkańców Tychów woda pochodzi ze sztucznych zbiorników po­wierzchniowych Goczałkowice oraz Czaniec, zlokalizowanych odpo­wiednio na rzekach Wiśle i Sole. Na każdym etapie procesu uzdatnia­nia woda przechodzi przez zaawansowane procesy technologiczne, których celem jest zapewnienie jej odpowiedniej jakości. Hurtowy dostawca wody, zaopatrujący w wodę mieszkańców Tychów, dopeł­nia wszelkich starań, aby stosowana zaawansowana technologia uzdatniania wody gwarantowała najwyższe standardy bezpieczeń­stwa i jakości.

Naziemna część studni głębinowej ujęcia „Leśna

Naziemna część studni głębinowej ujęcia „Leśna”.

 

 

Zalety ujęć powierzchniowych:

  • Duża dostępność wody, co pozwala na stabilne dostawy nawet w okresach zwiększonego zapotrzebowania – możliwość dostosowa­nia poboru do bieżących potrzeb mieszkańców.

 

Wyzwania dla dostaw wód powierzchniowych:

  • Dla spełnienia norm jakościowych, wymagane jest stosowanie za­awansowanych procesów uzdatniania,
  • Podatność na wahania jakości wynikające z czynników pogodowych, ta kich jak opady deszczu czy susze.
  • Konieczny stały monitoring, aby zapobiegać zanieczyszczeniom bio­logicznym i chemicznym.
  • Transport wody na duże odległości wiąże się z wysokim zużyciem energii, co przekłada się na zwiększenie śladu węglowego.

 

Ujęcia podziemne – woda z głębin ziemi

Kolejnym rodzajem źródeł są wody podziemne, W Tychach rozpoczęto właśnie prace nad uruchomieniem następnego ujęcia głębinowego, które pozwoli na korzystanie z zasobów wodnych z warstw karbońskich. Woda podziemna to wyjątkowy dar natury, który powstaje przez setki, a nawet tysiące lat. Przesiąka ona przez glebę i przemieszcza się przez kolejne warstwy ziemi, gdzie Jest naturalnie filtrowana. W efekcie woda ta jest czysta i stabilna pod względem składu i wymaga mniej skompli­kowanego procesu uzdatniania.

Nowe ujęcie głębinowe budowane przez RPWiK Tychy S.A. to odpowiedź na rosnące potrzeby mieszkańców Tychów. Pobieranie wody z głębokich warstw ziemi pozwala na większą niezależność od warunków atmos­ferycznych i zapewnia dodatkowe zabezpieczenie miejskiego systemu zaopatrzenia w wodę.

 

Zalety ujęć podziemnych:

  • Woda jest naturalnie chroniona przed zanieczyszczeniami zewnętrz­nymi.
  • Stabilność jakości – niezależnie od pór roku czy zmieniających się warunków środowiskowych.
  • Możliwość wykorzystania zasobów w miejscach, gdzie nie ma dostę­pu do zbiorników powierzchniowych.

 

Wyzwania:

  • Budowa ujęć głębinowych wymaga inwestycji technologicznych związanych ze zlokalizowaniem miejsca w którym są wystarczające zasoby wodne.
  • Eksploatacja głębin opiera się na specjalistycznej wiedzy nie tylko w zakresie technologii wody ale także wiedzy hydrogeologicznej.
  • Typ powyższego ujęcia wymaga odpowiedzialnego gospodarowania zasobami wodnymi.

 

Dlaczego warto inwestować?

Nowe ujęcie głębinowe to dowód na to, że RPWiK Tychy SA ciągle in- westuje w rozwój infrastruktury wodociągowej. Takie działania nie tylko poprawiają jakość dostarczanej wody, ale przede wszystkim wzmacnia­ją bezpieczeństwo jej dostaw. Woda podziemna będzie uzupełnieniem istniejącego systemu i zapewni mieszkańcom stabilny dostęp do tego bezcennego zasobu.

Jednym z istotnych wyzwań przy uruchamianiu nowego ujęcia jest dostosowanie procesów technologicznych do charakterystyki ujmowa­nych wód podziemnych. Konieczne jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą efektywnie wydobywać oraz dystrybuować wodę spełniając rygorystyczne wymogi zrównoważonego rozwoju. RPWiK Tychy SA korzysta z najlepszych dostępnych technologii, dbając o środowisko naturalne i przyśle pokolenia.

 

Woda – wspólne dobro, o które warto dbać

Przypominamy, że choć zapewnienie dostaw wody pitnej jest naszym codziennym zadaniem, odpowiedzialność za gospodarkę wodną spoczy­wa na nas wszystkich. Każdy mieszkaniec Tychów może przyczynić się do ochrony zasobów wodnych, ograniczając zużycie wody i dbając o to, by woda wracająca do środowiska była jak najmniej zanieczyszczona.

 

Kolejne kroki.

Woda jest nie tylko zasobem, ale i naszą wspólną odpowiedzialnością. RPWiK Tychy SA podejmuje działania, które zapewniają mieszkańcom miasta dostęp do najlepszej jakości wody. Uruchomienie nowego ujęcia głębinowego to tylko jeden z kroków w stronę nowoczesnego systemu wodociągowego.

Zapraszamy do śledzenia nowych projektów oraz kampanii edukacyj­nych, które pozwolą mieszkańcom lepiej zrozumieć jak wygląda co­dzienna praca dostawców wody.

 

SUW-dron-scaled.jpg

Inwestycja Tyskich Wodociągów z lotu ptaka – SUW Bielska.

Przedsięwzięcie pod nazwą: „Budowa stacji uzdatniania wody SUW Bielska, w Tychach, jako element adaptacji do zmian klimatu” zostało dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Uwaga!

Przeglądarka internetowa, z której korzystasz jest przestarzała, przez co strona nie będzie wyświetlać się w prawidłowy sposób.

'Wymagana zmiana przeglądarki na np.: Chrome, Firefox, Opera

Masz pytania? Zadzwoń